Share on facebook

Matkat

Etelä-Pohjanmaan Mieslaulajat Jussit ovat historiansa aikana kiertäneet melkein kaikki mantereet, käymättä enää ovat Afrikka, Etelä-Amerikka ja Etelänapamanner.

 

1) Ensimmäinen Amerikan matka 13.5. - 15.6.1960
2) Toinen Amerikan matka 25.9.-25.10.1968
3) Englanti, Kullervo-sinfonian nauhoitus yhdessä YL:n kanssa 1970
4) Ruotsi; mukana Floridan mieslaulajat 13.-14.6.1972
5) Kolmas Amerikan matka, kohteena Florida 8.-24.6.1973
6) Itävalta 16.-22.6.1976
7) Länsi-Saksa 22.-29.6.1978
8) Hollanti, Almelo 11.-18.6.1980
9) Norja, Ruija 8.-12.6.1981
10) Ruotsi-Norja, Mo i Rana 6.-8.1982
11) Unkari 26.6.-3.7.1983
12) Maailman ympäri: Japani-Australia-Havaiji-Amerikan länsirannikko 19.7.-9.8.1985
13) Eesti 13.-15.6.1986
14) Hollanti, Arnheim, Kilpailumatka 29.6.-5.7.1987
15) Viro, Ensti Pohjolan 60-vuotisristeily 30.9.-1.10.1988
16) Unkari, Budapest, kilpailumatka 8.12.-11.12.1989
17) Espanja, Costa del Sol, Suomen itsenäisyysjuhla 1.12.-6.12.1990
18) Italia, Riva del Garda, kilpailumatka 11.-16.4.1992
19) Kanada, Powell River, kilpailumatka 2.-10.7.1994
20) Irlanti, Cork, kilpailumatka 1.-6.5.1997
21) Kanada, Toronto 24.4.-2.5.1999
22) Englanti, Truro, kilpailumatka 1.-6.5.2003
23) Unkari, Budapest 29.9.- 2.10.2005
24) Tsekki, Praha, konserttimatka 2006
25) Kiina, Peking - Shanghai, World Expo -konsertti, 10.-20.6.2010
26) Viro, Tarto, Nordic Baltic Male Choir Festival 15.-17.6.2012
27) Amerikan matka: Columbus, St Louis ja New York 5.-16.11.2014